Výrobky

Výroba domácího medu z pampelišek a sedmikrásek

Výbornou alternativou medu včelího je med pampeliškový nebo sedmikráskový. Výroba je celkem jednoduchá, ale může být časově trochu náročná. Musíte totiž vyrazit na louku nebo na zahradu a natrhat spoustu květů pampelišek a sedmikrásek. Ovšem na jaře, kdy všechno kvete a zelená se, sluníčko po zimě opět hřeje, je to trhání vlastně velmi příjemné. Zapojit můžete i děti. Bude je to jistě bavit, sice ne moc dlouho, ale jejich pomoc se bude hodit. Musíte totiž natrhat nejméně 400 květů pampelišek nebo 3 půllitrové sklenice sedmikrásek.
věnec z pampelišek
Je spousta receptů, jak si tyto medy připravit. A je mnoho názorů na to, jestli jsou zdraví prospěšné. Ve většině receptů je totiž uvedeno, že se musí hodiny vařit, aby zhoustly. Takže všechny zdraví prospěšné látky se vyvaří a převářením cukru může dojít k uvolňování karcinogenních látek.
Proto jsem si recepty na jejich výrobu poněkud upravila. Nepřevařuji je a tím vznikne spíše sirup než med, ale to vůbec nevadí. Naopak, výborně se tak dají využít pro přípravu salátů, vynikající jsou smíchané s jogurtem nebo tvarohem. Chuť pampeliškového medu hodně připomíná ten včelí. Díky tomu můžete šetřit pravý med, který je celkem drahý a při pečení perníčků jej můžete nahradit pampeliškovým. Tím, že sirup nevařím tak dlouho, mám pocit, že si zachová zdraví prospěšné látky.
sedmikráskové srdce
Pampeliškaje výborná na žaludeční potíže, upravuje trávení a posiluje metabolismus. Působí také proti močovým kamenům.
Sedmikráskapůsobí protizánětlivě a hojivě, posiluje činnost jater, žlučníku a čistí krev. Pomáhá při potížích s močovými cestami a ledvinami. Pomáhá při zahlenění a kašli.
Obě dvě jsou také plné vitamínu C a díky konzistenci sirupu se výborně hodí do čaje jako prevence proti nachlazení.
Základní recept:
400 květů pampelišek nebo 3 půllitrové sklenice sedmikrásek
1 l vody
1 kg cukru
Postup výroby:
Při trhání květů broučky sklepávám rovnou na louce nebo na zahradě, takže potom kvítka už jen opatrně propláchnu, abych z nich nesmyla všechen pyl.
Na sedmikráskový med svařím litr vody, vložím květy a přidám na kolečka nakrájený citrón zbavený slupek a pecek. Většinou přidám pár lístků meduňky pro vylepšení chuti. Nechám vše louhovat do druhého dne. Pak přecedím přes plátýnko a pořádně květy vymačkám, přidám cukr a vařím, dokud se cukr nerozpustí. Hotový med naliji do čistých sklenic. Uchovávám jej raději v lednici.
Pampeliškovékvěty dám do litru studené vody a přivedu k varu. Když se začne voda vařit, odstavím a nechám do druhého dne louhovat. Poté opět přecedím a vymačkám, přidám cukr a nechám jej rozpustit. Do pampeliškového medu nic už nepřidávám, tak je totiž jeho chuť nejvíce podobná tomu medu včelímu.
Pokud chcete mít med přeci jen trochu hustější. Přiveďte jej k varu a odstavte. Nechte vychladnout a opět přiveďte k varu. Tímto postupem dosáhnete toho, že med trošičku víc zhoustne a zároveň nepřijdete o jeho cenné léčivé účinky
Příjemnou zábavu a dobrou chuť.