Znají to obě pohlaví. Jak ženy, tak muži. Přijde padesátka, pak další léta, a tělo už si neporadí s klasickou zátěží. To zvládá jen několik jedinců, kteří trénovali denně jako mourovatí. My se nyní spolu podíváme na ty obyčejné padesátníky. A na aktivity, které by si měli odpustit úplně, nebo je srazit na minimum. Mohou totiž více uškodit než prospět. Musí se tedy upravit.
Sport se samozřejmě doporučuje, když už ne pro nic jiného, tak pro psychickou pohodu. Jasně, že ne každého psychicky povznese cvičení, ale když už někdo takový je, tak proč to nevyužít, že?
Nejlépe je poradit se lékařem, který vám řekne, co a jak. To znamená s tím, co vám léčí klouby, páteř, nebo srdíčko. To je nejbezpečnější způsob, jak zjistit, co můžete a co raději ne.
Máte-li rádi strečink, necvičte jej jako dosud, tedy šviháním, ale tahem. Tím zabráníte zbytečný potížím, hlavně zablokování páteře. Pokud ucítíte jakýkoli náznak bolesti, nejen v páteři, okamžitě cvik „utněte“ a už si na něj dejte příště pozor.
Cvičili jste aerobik? Nemusíte nutně přestat, jen místo tří hodin si dejte polovičku, nebo vyzkoušejte aerobik ve vodě. Ten je naprosto nejlepší. Nezatěžuje ani páteř ani klouby, a díky odporu vody si posílíte i své svalstvo. A při tom je z těla odvedeno 25x větší množství tepla než za normálního cvičení.
Zkuste horkou jógu, ale pozor, pečlivě to proberte s lékařem. Pokud dovolí, hupněte do toho. Netřeba si dávat obří porce, stačí málo. Pokud to nepůjde s horkou jógou, vyzkoušejte hatha jógu. Možná vám bude lépe vyhovovat.
Běh? Raději ne, raději rychlou chůzi. Prý tolik nenamáhá klouby a kolena. Zkuste půl hodiny někde v parku, v lese, prostě v přírodě.
Jako poslední uvedu spinning, ale i ten je třeba probrat s lékařem. A zase, pokud to nepůjde, tak prostě sedněte na kolo a jezděte jen tak, někam do přírody. Uvidíte, jak vám potom bude lépe.