Ruku na srdce, kdo z nás někdy nezatoužil zakoupit si věc, na kterou prostě nemáme peníze. V takovém případě máme dvě možnosti. Buď zůstaneme ve fázi snění a budeme se utěšovat tím, že jednou se k vytouženému přání dopracujeme nebo si můžeme potřebný finanční obnos vypůjčit. Tento krok má, ale svá rizika, která je nutno předem zvážit. Musíme vzít na vědomí, že finanční závazek nás může tížit dlouhou dobu.
Odvíjí se to samozřejmě od skutečnosti, jak hodnotnou věc si hodláme pořídit. Také bychom měli zvážit, zda věc, po které tak toužíme, opravdu nutně potřebujeme nebo je to pouze chvilková euforie. Prvním krokem tedy bude rozmyslet si, zda se nám půjčka vůbec vyplatí. Určitě byste měli zvážit půjčku v případě, že ji budete splácet ještě dlouho po tom, co věc již nemáte. Určitě nikoho nepotěší splácení úvěru, který jsme si vzali například na dovolenou, a který splácíte ještě další rok v létě. Některé půjčky jsou, ale dobrým krokem. Například investice do bydlení nebo rekonstrukce. Takové zateplení domu, nová střecha nebo výměna oken nás sice bude nějakou korunu stát, na druhé straně snížíme energetickou náročnost bydlení. Podle druhu investice můžete vybírat konkrétní typ banky. Chcete-li pořídit nemovitost, pak vhodným druhem úvěru je hypotéka.
Jakou zvolit výši? Je to ryze individuální záležitost. Měli bychom si, ale dobře vybírat bankovní ústav. Zaměřte se na výši úrokových sazeb u jednotlivých bank a nechte si vysvětlit, co vše úroková sazba obsahuje. Důležité je také vědět jaké všechny poplatky, náklady a úroky za rok obsahuje RPSN. Určitě nezapomeňte na pojištění při neschopnosti splácet. Vhodné je to především u vyšších částek. Předejdete možnému exekučnímu řízení. Pokud si nedokážete udělat jasno sami a těmto finančním úkonům nerozumíte, obraťte se raději na bankovního poradce.